Paket Servis Programı ve Faydaları

Paket Servis Programı ve Faydaları telefonla alınan siparişler için gerekli bir programdır. Paket servis programı seçmek biraz zordur çünkü bu alanda birçok program mevcuttur ve bunların arasından en etkilisini bulmak çok da kolay olmayabilir. Paket servis programı arayan her müşterinin sabit ya da mobil hat fark etmeksizin; numaralarını kaydetmelidir. Eğer arayan numara daha önceden de sipariş vermiş bir numara ise; numaraya ait ad – soy ad bilgileri, firma bilgileri, adres bilgileri vb. bilgiler programda kayıtlı halde bulunmalıdır.

Paket servis programı her türlü işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılabilmelidir. Eski müşteriler tekrar arayıp sipariş verdiğinde isim soy isim almaya gerek kalmadan, adres sormadan siparişi kaydedebilir ve hemen teslimi yapılmalıdır.

Paket servis sisteminin kullanımı oldukça basit olmalı, dokunmatik ekrana sahip olmalı, her müşteri için birden fazla adres ve telefon bilgisi eklenebilir nitelikte olmalı, ürün ve stok analizi yapma imkanı sağlamalıdır. Eğer söz konusu restoran çoğunlukla aynı müşterilerden sipariş alıyorsa; paket servis programı hangi müşterilerin daha çok ya da daha az sipariş verdiğini gösterebilmelidir. Örneğin A müşterisi 1 aydır sipariş vermiyorsa; bunun bilgisini firma yöneticileri görebilmelidir. Bunu görmek firmaya önlem alabilme imkanı sağlayacaktır. Firma ile iletişime geçerek nedenleri öğrenilebilir ve olası müşteri kaybından kurtulunabilir. Bu paket servis programı faydası; hızlı hareket edebilme imkanı sağlamasıdır.