Restoran Otomasyon Sistemi İle Periyodik Stok Sayımlarının Avantajı

Gündelik olarak kullanılan hammadde ve mamul ürünlerin restoran işletmelerine hergün taze olarak getirilmesi, tüketilmesi, Restoran otomasyon sistemi ile takip edilmesi ve bir sonraki güne kalan ürünlerin yine o gün içerisinde tüketilmesi önemlidir. Ancak günlük tüketim ürünleri dışında birçok restoran, kafeterya, plaj, otel veya franchise işletmede stoklarda bulundurularak uzun süreli kullanılan gıda maddeleri ve ürünleri de yer alır. 

Kafeterya, restoran ve pastane gibi işletmelerde örnek olarak pirinç, makarna, zeytinyağı, ayçiçek yağı, ketçap, mayonez gibi stokta uzun dönem bulundurulabilecek ürünler yer alır. Bu ürünler stoklara hatırı sayılır miktarda girmiş olsa dahi bilhassa cafe yazılımları ile kontrollü kullanım her zaman sürdürülmelidir. Bu noktada eski dönemlerde olduğu gibi periyodik bir şekilde teker teker ürün sayımı yapmak yerine periyodik stok kontrolü sağlayan bir restoran otomasyon sistemi tercih edilebilir.

Restoran Otomasyon Sistemi İle Periyodik Stok Sayımı

GoPOS restoran otomasyon sistemi gibi bir yazılım kullandığınızda, işletmeniz küçük veya büyük boyutlu bir yapıya sahip olsa da hiç farketmeden stok kontrolünü kolaylıkla yapabilirsiniz. Hatta franchise işletmelerde dahi uzaktan kontrol sayesinde periyodik stok sayımları gerçekleştirebilirsiniz. 

GoPOS tarafından sunulan restoran otomasyon sistemi yazılımın istenen bu işlevi yerine getirmesi için örneğin bir işletmede stok yapılacak ürünün ilk andan itibaren sisteme sayısı ile kaydedilmiş olması gerekir. Yani bir kafeterya işletmesinde stok yapılacak çay takriben 6 ay için belirli bir paket sayısı ile restoran deposuna giriş yapabilir. Bu giriş sayısı, ürünün alındığı tarih, son kullanma tarihi, gramaj miktarları ve paket sayısı gibi her bilgi sisteme dahil edilir. Bu sayede sistem uzun süreç içerisinde periyodik kontrollerini yapmaya başlayacaktır.

İşletme içerisinde yetkili personeller cafe restaurant programı kullanımı ile birlikte düzenli olarak kullanılan çay paketi miktarını sisteme bildirdiğinde, sistem stokları güncel tutulacaktır. Yani örnek olarak her hafta sonunda depoda ilk andan itibaren kullanılmış çay paketi miktarı ve evde bulunan ürünlerin ne kadardaha kullanılabileceği rahatlıkla sistem üzerinden öğrenebilir. Bu noktada yapılması gereken en önemli işlem, sistemin kullanımı için istikrarlı davranmak ve stok kontrolünün sağlığı için ürün giriş çıkışlarını sisteme düzenli şekilde yansıtmaktır. 

Periyodik Stok Sayımı İle Elde Edilecekler

Sistemin belirlenen şekilde çalışması ve periyodik şekilde stok sayımının yapabilmesi için özen gösterildiğinde, işletmelerde çay, kahve, un, pirinç veya lavabolarda kullanılan kağıt havlu gibi malzemelerin düzenli şekilde yeniden satın alınması sağlanabilir. Özellikle belirli hammaddeleri mutlaka belirli bir noktadan sipariş ediyor ve standart bir kaliteye sahip olmasını istiyorsanız, önceden sipariş vermek önemlidir. Bu durumda cafe yazılımları periyodik stok sayımı sayesinde ürün veya malzeme tükenmeden önce bu durumu kontrol altında tutabilir ve erken sipariş vererek stoklarınızı güncel hale getirebilirsiniz. 

Periyodik stok sayımı sayesinde deponuzda bulunan ürünlerin giriş tarihi, çıkış tarihi, son kullanma tarihi gibi noktaları konusunda her zaman bilgi sahibi olacaksınız. GoPOS restoran adiyon sistemi size ürün kontrolü ve hammadde kontrolünü güvenli bir şekilde yapmak için avantaj sağlar. Sistem sayesinde sezonluk ürünler, gündelik tüketim ürünleri, ürünlerin değeri,ürünlerde yaşanan sıkıntılar gibi bilgileri kolaylıkla takip edebilirsiniz. Hatta uzak noktadaki şube işletmelerinizde dahi sorunsuz bir kontrol sağlayabilirsiniz.

Yorum bırakın