Restoranlarda Gıda İsrafı Nasıl Önlenebilir?

Restoran işletmelerinde karşılaşılan başlıca sorunlar arasında her zaman gıda israfı yer alır. Öyle ki araştırmalar dünya genelinde her yıl milyonlarca ton gıdanın israf edildiğini ortaya koyuyor. Bu anlamda ülkemizde de restoran ve kafeterya işletmelerinin gıda israfını önleyebilmek için çalışmalar yapması gerekiyor.

Gıda israfı aslında bir restoran içerisinde iki farklı noktada oluşabiliyor. Çünkü öncelikle tüketici öncesi atıklar göze alınırsa, örneğin tüketiciye hazırlanan yemek sırasında yanlış hazırlık, yanma veya malzemenin israf edilmesi gibi problemler yer alıyor. Sonraki aşamada ise tüketici sonrası atık ile misafirlerin bitirmediği yemekler, değiştirilen gıdalar veya tüketilmeyen gıdalar atık oluşturuyor.

Gıda İsrafı İçin Denetim Yapabilirsiniz

Gıda israfını engellemenin en önemli yöntemlerinden birisi atık denetimini sağlayabilmenizdir. Bu anlamda da profesyonel bir restoran adisyon programı kullanarak işletmeye giren, tüketilen ve işletmeden çıkan gıdanın ve atığın miktarını her zaman kayıt altında tutabilirsiniz. Raporlar vasıtasıyla da atığın oluştuğu aşamaları ve miktarını görmeniz sayesinde gıda israfını azaltabilirsiniz.

Gıda atık denetimi gerçekleştirmek için yiyecek takibinde, yiyeceğin işletmeye girişinden son atık olarak çıkışına kadar her adım takip edilmelidir. Örneğin, bu aşamalar içerisinde bir menü tasarlama programı kullanılarak, iyi bir menü için israf oluşturmadan doğru miktarda gıda kullanılabilir. Çünkü müşterinin ortalama olarak tüketebileceğinden fazla gıdanın bir menüde yer alması israfa neden olur.

Gıda israfı temel olarak personelin de üstünde durması gereken bir konudur. Bir işletme sahibi lokanta işletmenin püf noktaları içerisinde bu konuya hakim olarak çalışanları açısından da eğitim verebilecek düzeyde olmalıdır. Gereken noktada işletme içi eğitimler ile gıdanın girişinden çıkışına kadar israfın engellenmesi sağlanarak, hem işletme ekonomisine hem de dünyaya katkı sağlanabilir.

Yorum bırakın