Restoran İşletmeciliğinin Püf Noktaları

Ülke mutfağımız, dünyanın sayılı mutfakları arasında gösterilmektedir. Farklı bölgelerimizde üretilen binlerce farklı yemek çeşidi bulunurken bunların büyük bir kısmı dünya çapında ün kazanmış ürünlerdir. Mutfağımız bu kadar gelişmiş olduğunda çok sayıda restoranın olması da kaçınılmaz bir durumdur. Yemek kültürümüzün bir bölümüne hakim olan kişiler restoranlar aracılığıyla bu bilgisiniz lezzete dönüştürerek kazanç elde etme çabası içerisinde olmaktadır. Ellerinde çok lezzetli yemekleri yapabilecek beceriye sahip olan kişiler restoran işletmeciliğinde çok büyük zorluklar yaşayabilirler.

Restoranlarda önemli olan tek etmen lezzetli bir yemeğinizin olması değildir. Birçok farklı etmenin bir araya gelmesi ve lezzetli yemeklerin olması restoranları öne çıkaran durumlardır. İnsanlar başarılı restoranın restoran programı kullanımı gibi püf noktaları konusunda bilgi sahibi olurlarsa ve bunları restoranlarında uygularlarsa bu durumda başarılı olabilirler. Yemeklerin lezzeti ne kadar üst düzeyde olursa olsun insanlar bu konuda bilgilendirilmediğinde sonuca gitmek zordur. Doğru bölgede olmayan restoranlar insanların uzağa gitmek istememe hissine yenik düşebilir. Bunlar gibi birçok etmenin düşünülmesi ve öyle karar verilmesi gerekmektedir.

Maliyet ve Gider Hesabının İyi Yapılması

Restoran bar açmadan önce maliyet hesabı doğru yapılmazsa çok büyük hayal kırıklıkları yaşanabilmektedir. İlk olarak işletmenin aylık giderleri düşünülmeli ve hesap yapılmalıdır. Aylık giderlerin tamamı doğru hesaplanmadan kazanılacak olan kâr düşünülemez. Başarılı bir restoran açmanın püf noktaları giderlerin doğru hesaplanmasından geçmektedir. İşletmenin zarar etmeden çalışmaya devam edebilmesi için gerekli günlük kazancın net bir şekilde bilinmesi önemlidir. Tüm hamlelerin buna uygun bir biçimde yapılması gereklidir. Bu işlemler restoran yazılımıile kolayca yapılabilir.

Restoranın açılış döneminde harcanacak olan ücretler de çok önemli olmaktadır. Yalnızca restoranın kullanıma hazır hale getirilmesi için gerekli olan miktar maliyet olarak gösterilemez. Restoranın bar açıldıktan sonra 12 ile 18 ay arasında kâr etmeden de çalışması gerekebilmektedir. Restoranın istenen seviyeye gelmesi için geçecek bu sürenin de maliyet hesabına eklenmesi gerekir. Aksi takdirde zararların karşılanması çok zor olur ve sonrasında ciddi zorluklar yaşanabilmektedir.

Restoranın Kendi Dinamiklerinin Analizi

Restoranın başarılı bir şekilde işlemeye devam edebilmesi için restoran otomasyon sistemikullanımının yanı sıra herkesin işini en iyi şekilde yapması gerekir. İnsanlar ne kadar iyi niyetli olursa olsun bazen hesapta olmayan olumsuzluklar iş hayatına yansıyabilmektedir. Özel bir restoran açıldığında restoranın yemeklerini hazırlamakla görevli olan ustanın yerine bakabilecek kişi olmazsa bu durum çok büyük bir sorun yaratabilmektedir. Ustamızın izinli olduğu günlerde aynı kalitenin sunulması çok önemlidir.

Ustanın eksikliğinde olduğu gibi diğer tüm konumların eksikliğinde yerin hemen doldurulması gerekmektedir. İnsanlara restoran işletmeciliği nasıl yapılır diye sorduğunuzda her işi yapabiliyor olmanız gerektiğini söylerler. Bunun sebebi de hesapta olmayan eksilmelerde yerin sizlerin tarafından doldurulabilmesidir. Bazı durumlarda bu boşlukları kendiniz doldurabilirsiniz. Bazı durumlarda da diğer elemanlarınızı o departmana kaydırmanız gerekli olur. Bu dinamiklerin önceden düşünülmesi ve elemanlara söylenmesi önemlidir.

1 thoughts on “Restoran İşletmeciliğinin Püf Noktaları”

  1. Geri bildirim: Restoranlarda Gıda İsrafı Nasıl Önlenebilir

Yorum bırakın