Garson veya Servis Elemanında Gereken Özellikler

Garson veya Servis Elemanında Gereken Özellikler Restoran işletmeciliği yapan kişiler, birçok farklı etmene dikkat ederek profesyonel yaşantılarını sürdürürler. İşletmelerinde restoran tablet menu yazılımı ile sunulabilecek en iyi imkânları sunan işletme sahipleri eğer kalitesiz bir personele sahipse bu durumda diğer tüm etmenlerin olumlu etkileri ortadan kaybolabilmektedir. Misafirler ile iletişim halinde olan servis elemanları personeller arasında en önemli konumlardan bir tanesidir. Misafirler, işletmeleri garsonları üzerinden değerlendirirler ve zihinlerinde ilk düşünceler oluşmaya başlar. Bu sebeple de kaliteyi hedefleyen işletmelerin her zaman aynı oranda kalite sunan garsonlar ile çalışması gerekmektedir.

Garson ve servis elemanları seçilirken belli başlı özellikleri kontrol edilmektedir. İşletmeler her zaman aradıkları özelliklerin tamamını bulamayabilirler. Bu durumda olabildiğince uygun bir adaya yönelmek tek çare olabilmektedir. İşletmeyi daha üst seviyeye taşıyacak olan kişilerin garsonun görevleri konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Garsonların genel görevleri bulunur ve bu görevlerin tamamı işe alınan kişilerden beklenmektedir. İşe alım aşamasında işletme sahiplerinin ekstra görev talepleri de olabilir. Bu şartları kabul etmek artık taleplerin de garsonun görevi olması anlamına gelmektedir.

Misafirler İle İletişiminin Önemi

Garsonların görevlerinin ilk sırasında misafirlerin karşılanması vardır. Bazı işletmelerde misafirleri karşılayan ve masalarına kadar eşlik eden elemanlar yer alır. Bu durumda garsonların karşılama yapmasına gerek olmaz. Garsonluk dersleri içerisinde iletişim çok büyük bir yer kaplamaktadır. Garsonluğun temelinde misafirler ile kurulan iletişim bulunmaktadır. Garsonların misafirler ile ilk iletişim kelimeleri merhaba, iyi günler, hoş geldiniz gibi kalıplar olmalıdır. Direkt olarak sipariş alımına geçilmesi doğru olmayacaktır.

Misafirlerden restoran tablet sistemi ile siparişlerin alınması süreci başladığında çok soğuk bir davranış sergilemek yanlıştır. Her zaman sıcak bir hava ile insanların karşılanması gerekir. Ancak bu sıcak iletişim abartıya kaçılmadan gerçekleştirilmelidir. Misafirler ile samimiyetin ortaya çıkmaması gerekir. Benzer bir şekilde misafirlere iltifat etmek de gerekli olmamaktadır. Misafirlere edilen iltifatlar bazı durumlarda olumlu etkiler gösterse de çok yüksek oranda olumsuzluk yaratmaktadır.

Menü Hakkında Bilgi Sahibi Olunmalı

Garsonluk genel olarak belirli bir yaş aralığında gerçekleştirilen bir meslektir. Yoğun bir temposunun oluşu ve dinamizm gerektirmesi insanların ileriki yaşlarda bu mesleği yapmamasına sebep olmaktadır. Meslekten emekli olan ya da garsonluk hakkında eğitim veren insanlar garsonluk yapacaklara tavsiyeler sunarlarken menü hakkında çok ayrıntılı bilgilere sahip olmaları gerektiğini her zaman belirtirler. Ancak bir garsonun menüyü ezberleyerek sayabilmesi menüyü bildiği anlamına gelmemektedir. Tablet menü ürünler hakkında ayrıntılı bilgilerin edinilebilmesi için özel imkanlar sunacaktır.

Garsonların menü hakkında gelen soruların tamamına eksiksiz bir şekilde cevap verebilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda sunulan yemeklerin içerikleri, bazı durumlarda ise yemeklerin hazırlanış aşamaları konusunda sorular yöneltilebilmektedir. Bu sorunların tamamı için bilgi sahibi olunması gerekir. İyi bir garsonun ürünlerin mevcudiyeti konusunda da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Siparişleri almasına rağmen sonrasında bu ürünün kalmadığını söylemek misafirler tarafından olumsuz karşılanmaktadır.

Yorum bırakın